Committees

 Kendriya Vidyalaya Bengdubi

List of committees for the session 2018-19 (w.e.f 02/04/2018)

 

Sl. No.

Name of Department

Name of the I/C. & Member

1.

C.B.S.E Examination (EXTERNAL)

Mr. R.K.OJHA, PGT (HIS).  I/C

MR. S. D. MANDAL, PGT GEO

MR. KRISHAN SHARMA, TGT HINDI

MR. P. MURMU, SUB STAFF

2.

EXAMINATION (INTERNAL)

MR. RAM KUMAR SINGH, (PGT COMM). I/C

MR. B. SAHA, PGT (ECO.)

MR. A.K.MANDAL, TGT S.ST

MR. P. MURMU, SUB STAFF

MR. MAHABIR BANSFORE (SUB-STAFF)

3.

TIME TABLE

MR. RAMESH KUMAR, PGT MATHS

MR. S. D. MANDAL, PGT GEO

MR. KUMAR GAURAV, TGT SUPW

MR. S. K. SINGH, LIBRARIAN

MR. ASIM BANERJEE, TGT A.E

MR. KRISHAN SHARMA, TGT HINDI

4.

CCA CO-ORDINATOR

MRS. JERINE LAKRA, PGT ENG.

MR. A. K. MANDAL, TGT S.ST

MR. S. JAISWAL, TGT SANSKRIT

MR. P. R. LAKRA, TGT ENG.

MR. KRISHAN SHARMA, TGT HINDI

MR. ASIM BANERJEE, TGT A.E

MR. KUMAR GAURAV, TGT SUPW

MRS. S. R. SINHA, PRT MUSIC

5.

ADMISSION COMMITTEE

MS. SAMPA GHOSH, PGT (CHEM). I/C.

MR. V. K. KAUSHIK, PGT C.S

MR. R. K. YADAV, TGT S.ST

MR. R. BARMAN, PRT

MR. MANIK PANDIT, PRT

MR. YOGESH KUMAR, PRT

6.

GAMES AND SPORT

MR. NEERAJ TYAGI, (PET). I/C.

MR. SAGAR ROY, GAMES COACH

MRS. MAMPI BHAKTA, GAMES COACH

MR. TANMAY GHOSH, YOGA INSTRUCTOR

MRS. KUSUM LATA, PRT

MR. SUNNY, PRT

7.

GRIEVANCE REDRESSAL COMMITTEE AND AEP

MS. SAMPA GHOSH, PGT (CHEM). I/C.

MR. A. BIJALI, PGT BIO.

MRS. JERINE LAKRA, PGT ENG

MR. ASIM BANERJEE, TGT A.E

MR.R. BARMAN, PRT

8.

GUIDANCE AND COUNCELLING

MR. R. OJHA, PGT (HIS).  I/C.

MRS. JERINE LAKRA, PGT ENG.

MR. RAM KUMAR SINGH, PGT COMM.

9.

EVACUATION/SEARCH AND RESCUE TEAM

MR. A. K. MANDAL, TGT (S.ST).  I/C.

MR. NEERAJ TYAGI, PET (CO- I/C.)

MR. R. BARMAN, PRT

MR. R. K. YADAV, TGT S.ST

MR. S. S. MEHTA, PRT

MR. ASIM BANERJEE, TGT A.E

MRS. JERINE LAKRA, PGT ENG

MRS. S. R. SINHA, PRT MUSIC

10.

ACADEMIC PLANNING & SUPERVISION

MS. SAMPA GHOSH, PGT CHEM.

MR. A. BIJALI, PGT BIO

MR. R. K. OJHA, PGT HIST.

MRS. JERINA LAKRA, PGT ENG

MR. R. KUMAR, PGT MATHS

MR. R. BARMAN, PRT

11.

KISHORE VAIGYANIC PROTSAHAN YOJNA(KVPY)/ SCHOLARSHIPS/ SCIENCE EXHIBITION

MRS. SAMPA GHOSH, PGT CHEM. I/C

MR. A. BIJALI, PGT BIO

MS. PINKY ROY, PGT PHY

MR. RAMESH KUMAR, PGT MATHS

12.

NATIONAL TALENT SEARCH (X)

MS. SAMPA GHOSH, PGT (CHEM). I/C.

MRS. JERINE LAKRA, PGT ENG.

MR. RAMESH KUMAR, PGT MATHS

13.

OLYMPIAD EXAM(MATHS/SCIENCE)

MR. A. BIJALI, PGT BIO. I/C

MR. SHIVAM SACHDEVA, TGT MATHS.

MR. RAMESH KUMAR, PGT MATHS

TGT SCIENCE

14.

EXCURSION ACTIVITY AND ADVENTURE COMMITTEE

MR. A. K. MANDAL, TGT S.ST

MR. A. BIJALI, PGT BIO

MR. P. R. LAKRA, TGT ENG

MR. R. BARMAN, PRT

MR. NEERAJ TYAGI, PET

MS. SMEEMA YADAV, PRT

MR. AJAY KUMAR, PRT

MR. S. S. VERMA, PRT

15.

DISCIPLINE COMMITTEE

MS. SAMPA GHOSH, PGT CHEM. I/C

MR. NEERAJ TYAGI, CO-I/C

MR. R. K. OJHA, PGT HIST.

MR. A. K. MANDAL, TGT S.ST

MR. RAM KUMAR SINGH, PGT COMM.

MR. R. BARMAN, PRT

MR. S. S. MEHTA, PRT

MR. SAGAR ROY, GAMS COACH

MRS. MAMPI BHAKTA, GAMES COACH

ALL CLASS TEACHERS

16.

SCRUTINY OF INCOME TAX FORMS & CS-54

MR. RAM KUMAR SINGH, PGT COMM.

MR. S. K. SINGH, LIBRARIAN

MR. RAMESH KUMAR, PGT MATHS

17.

GREEN OLYMPIAD/ NCSC/ NATURE RALATED/ ACTIVITY

MS. SAMPA GHOSH, PGT  CHEM.

MR. SHIVAM SACHDEVA, TGT MATHS

TGT  SCI. CONT.

TGT SCI. CONT.

18.

KVS MATHS OLYMPIAD

MR. SHIVAM ACHDEVA, TGT (MATHS ) I/C.

MR. RAMESH KUMAR, PGT MATHS

MR. AJAY KUMAR, PRT

19.

VIDYALAY PATRIKA/ STUDENT’S DIARY/ OTHER PUBLICATIONS

MS. SUNITA PRADAD, PGT(HINDI) I/C.

MRS. JERINE LAKRA, PGT ENG. I/C

MS. BIVA MANDAL, TGT HINDI

MR. P. R. LAKRA, TGT ENG

MR. S. JAISWAL, TGT SANSKRIT

MR. GYANDENRA UMRAO, PRT

MR. R. BARMAN, PRT

MR. S. S. MEHTA, PRT

20.

PUBLICITY/ PRESS/ LIASION OF DIFF. DEPTT.

MR. A. BIJALI, PGT BIO I/C.

MR. KUMAR GAURAV, TGT SUPW

MR. S. K. SINGH, LIBRARIAN

MR. A. K. MANDAL, TGT S.ST

MR. KRIHAN SHARMA, TGT HINDI

MR. R. BARMAN, PRT

21.

GARDENING & BEAUTIFICATION/ ECO CLUB/ NATURE CLUB/ HERITAGE CLUB

MR. A. BIJALI, PGT BIO. I/C

MR. ASIM BANERJEE, TGT A.E

MS. NEELAM, PRT

MR. MANOJ KUMAR, PRT

22.

MAINTENANCE & DEVELOPMENT OF BUILDING & REPAIR WORK, AQUAGUARD & WATER COOLERS/ BUILDING SAFETY CERTIFICATE/ FIRE SAFETY CERTIFICATE/ OVERHEAD TANK CLEANING/ DRINKING WATER SUPPLY/ PORABLE WATER TESTING CERTIFICATE

MR. KUMAR GAURAV, TGT SUPW

MR. B. SAHA, PGT ECO.

MR. R. K. OJHA, PGT HIS.

MR. P. R. LAKRA, TGT ENG.

MR. S. S. MEHTA, PRT

MR. DEBASHIS ROY, SUB STAFF

23.

HEALTH CLUB

MR. NEERAJ TYAGI, PET

MR. V. KAUSHIK, PGT C.S

MS. SEEMA YADAV, PRT

MS. KUSUM LATA, PRT

24.

SCOUT/ GUIDE AND CUBS & BULBULS

MR. A. K. MANDAL, TGT S.ST I/C.

MR. ASIM BANERJEE, TGT A.E

MR. S. JAISWAL, TGT SANSKRIT

MR. KRISHAN SHARMA, TGT HINDI

MR. SHIVAM SACHDEVA

25.

FIRST AID/ MEDICAL ROOM/ MEDICAL CHECK-UP

MRS. JERIN LAKRA, PGT ENGLSH I/C.

MR. A. K. MANDAL, TGT S.ST

NURSE

MR. NEERAJ TYAGI, PET

MRS. S. R. SINHA, MUSIC

MR. MAHABIR, SUB STAFF

26.

LAB IN-CHARGE

MS. SAMPA GHOSH, PGT CHEM.

MS. PINKY ROY, PGT PHYSICS

MR. V. K. KAUSHIK, PGT(CS.), COMM LABS

MR. A. BIJALI, PGT BIO. (BIO LAB)

MR. A. BIJALI, PGT BIO. (JR. SCI. LAB)

27.

FURNITURE COMMITTEE

MR. A. BIJALI, PGT BIO. I/C

MR. KUMAR GAURAV, TGT SUPW

MR. R. K. YADAV, TGT S.ST

MR. R. BARMAN, PRT

MR. MANIK PANDIT, PRT

MR. R. C. RAWAT, SUB STAFF

28.

GENERAL PURCHASE

MR. RAM KUMAR SINGH, PGT COMM

MR. B. SAHA, PGT ECO

MR. V. K. KAUSHIK, PGT C.S

MR. JAISWAL, TGT SANSKRIT

MR. A. K. MANDAL, TGT S.ST

MS. SAMPA GHOSH, PGT CHEM.

MR. R. BARMAN, PRT

MR. S. K. SINGH, LIBRAIAN

MR. P. SHARMA, SUB STAFF

29.

C.M.P

MS. S. R. SINHA, MUSIC I/C.

MS. KUSUM LATA, PRT

MS. SEEMA YADAV, PRT

MR. PRAVEEN KUMAR, PRT

MR. MANOJ KUMAR, PRT

30.

WEBSITE/ SHALA DARPAN/ U-DISE

MR. V. K. KAUSHIK, PGT C.S, I/C.

MR. YOGESH, PRT

MR. MANIK PANDIT, PRT

MR. KRISHAN SHRMA, TGT HINDI

31.

TEACHING AID DEPARTMENT

MR. S. D. MANDAL, PGT GEO (I/C.)

MR. A. K. MANDAL, TGT S.ST

MS. NEELAM, PRT

MR. S. S. MEHTA, PRT

32.

राजभाषा क्रीयान्वयन समिति

सुश्री सुनीता प्रसाद, पी जी टी हिन्दी  (I/C)

श्री सुभाष जयसवाल, टी जी टी संस्कृत

श्री कृष्ण शर्मा, टी जी टी हिन्दी

श्री असीम बनर्जी, टी जी टी (A.E)

श्री एस के सिंह, LIBRARIAN

श्री प्रवीण कुमार, प्राथमिक शिक्षक

33.

VIDYALAYA CANTEEN

MS. SAMPA GHOSH, PGT CHEM. (I/C)

MR. GYANENDRA, PRT

MR. SHYAM SUNDER, PRT

MS. REKHA YADAV, PRT

MS. NEELAM, PRT

34.

CLEANLINESS COMMITTEE (स्वच्छ भारत/ SANITATION)

MR. S. D. MANDAL, PGT GEO

MR. V. K. KAUSHIK, PGT C.S

MR. ASIM BANERJEE, TGT A.E

MS. SANGEETA , PRT

MR. SUBHASH JAISWAL, TGT SANSKRIT

MR. PRAVEEN KUMAR, PRT

35.

E-CLASS ROOMS

MR. V. K. KAUSHIK, PGT CS. I/C

MR. RAM KUMAR SINGH, PGT COMM.

MR. YOGESH, PRT

MR. GYANENDRA, PRT

MR. SHIVAM SACHDECVA, TGT MATHS

36.

PARENTS-TEACHER MEETING

MR. RAM KUMAR SINGH, PGT COMM.

MR. R. BARMAN, PRT

MRS. JERINA LAKRA, PGT ENG. (I/C)

MR. R. K. OJHA, PGT HIS

MR. R. K. YADAV, TGT S.ST

MS. SUNITA PRASAD, PGT HINDI

MR. P. R. LAKRA, TGT ENG

37.

UNION BANK PORTAL (FEE COLLECTION/ TC UPDATE/ ENROLLMENT UPDATE)

MR. V. K. KAUSHIK, PGT CS I/C.

MR. KRISHAN SHARMA, TGT HINDI

MR. SHIVAM SACHDEVA, TGT MATHS

MR. S. K. SINGH, LIBRARIAN

MR. DEVASHIS ROY, SUB STAFF

38.

STAFF QUARTERS ALLOTMENT (MAINTAINS & REPAIR)

MR. A. BIJALI, PGT BIO (I.C.)

MRS. JERINE LAKRA, PGT ENG

MR. NEERAJ TYAGI, PGT PET

MR. S. JAISWAL, TGT SANSKRIT

MR. YOGESH, PRT

MR. DEBASIHIS ROY, SUB STAFF

39.

SUBJECT COMMITTEE I/C

MS. SAMPA GHOSH, PGT CHEM. (SCI.)

MRS. JERINE LAKRA, PGT ENG.

MR. RAMESH KUMAR, PGT MATHS

MR. SHIVAM SACHDEVA, TGT MATHS

MR. B. SAHA, PGT ECO (HUMANITIES)

MR. S. JAISWAL, TGT SANSKRIT

40.

P.A SYSTEM

MR. KUMAR GAURAV, TGT SUPW

MR. R. C. RAWAT, SUB STAFF

MR. P. MURMU, SUB STAFF

41.

RTE

MR. S. K. SINGH, LIBRARIAN

MR. DEBASHIS ROY, SUB STAFF

42.

STAFF CLUB

MR. ASIM BANERJEE, TGT A.E

MR. S. S. MEHTA, PRT

MR. A. K. MANDAL, TGT S.ST

MR. MAHABIR, SUB STAFF

43.

STAFF ROOM MAINTANANCE

MR. A. K. MANDAL, TGT S.ST, (I/C)

MR. S. JAISWAL, TGT SANSKRIT

MR. R. BARMAN, PRT

MR. S. S. MEHTA, PRT

44.

HOUSE & CLASS DISPLAY BOARD COMMITTEE

MRS. JERINE LAKRA, PGT ENG

MR. GYANENDRA, PRT

45.

INTERNAL COMPLAINT/ SUGGESTION BOX

MS. SAMPA GHOSH, PGT CHEM. (I/C)

MR. R. K. YADAV, TGT S.ST

MR. ASIM BANERJEE, TGT A.E

46.

CHILD RIGHT PROTECTION CELL

MS. SAMPA GHOSH, PGT CHEM. (I/C)

MR. R. BARMAN, PRT

MRS. JERINE LAKRA, PGT ENG

MR. S. S. MEHTA, PRT

MRS. S. R. SINGA, PRT MUSIC

47.

TEAM FOR STUDENT WITH SPECIAL NEEDS (DIVYANG)

MS. SMAPA GHOSH, PGT CHEM. (I/C)

MS. SUNITA PRASAD, PGT HIDNI

MR. B. SAHA, PGT ECO

MR. NEERAJ TYAGI, PET

MR. R. BARMAN, PRT

MR. S. S. MEHTA, PRT

48.

LIBRARY COMMITTEE

MR. ASIM BANERJEE, TGT A.E

MR. B. SAHA, PGT ECO

MR. KRISHNA SHARMA, TGT HINDI

MS. SAMPA GHOSH, PGT CHEM.

MR. S. S. MEHTA, PRT

49.

ALUMINI ASSOCIATION

MR. A. BIJALI, PGT BIO

MS. SAMPA GHOSH, PGT CHEM.

MR. CHANDAN MITRA, TGT W.E

MR. R. BARMAN, PRT

50.

NCC

MR. P. R. LAKRA, TGT ENG

MR. SHIVAM SACHDEVA, TGT MATHS

MR. KRISHNA SHARMA, TGT HINDI

51.

OVERALL CO-ORDINATOR

Ms. S. Ghosh , PGT ( Chem.) &                   Mr. A. Bijali, PGT (Bio.)